0

Uwaga Scam Atakuje Na Portalu Społecznościowym Facebook

Uwaga Scam Atakuje Na Portalu Społecznościowym Facebook

Jakiś czas temu na tablicach polskich użytkowników serwisu społecznościowego Facebook, pojawiła się plaga udostępniania postów typu… „Tak się bawią 18-latki na domówkach”.

Za te wszystkie „newsy” odpowiedzialny był *SCAM, który żerował na ludzkiej ciekawości. W pierwszym etapie jego działania, każdy użytkownik chcący obejrzeć materiał, proszony był o przepisanie do specjalnego okna kilku cyfr (w tym momencie scam publikował materiał na naszej tablicy). To jednak początek zmyślnie zaplanowanej akcji. W dalszej jej części, jesteśmy proszeni o weryfikację wieku za pomocą sms-a. I tu tkwi cała zasadzka. Po zaakceptowaniu warunków korzystania z usługi zgadzamy się na codzienne „uciekanie” 2.46 zł z naszego konta.

Niedawno pojawiła się kolejna „ciekawostka”. „Trzy gimnazjalistki w ciąży po zabawie w słoneczko – nagranie wyciekło do Internetu”. Działa on na podobnej zasadzie. Jak informuje firma Eset, na sztuczkę nabrało się już 63 tysiące internautów.

Wszystkich użytkowników proszę o rozsądne przeglądanie zasobów internetu.

 

 

* Scam (ang. Confidence trick) – oszustwo polegające na wzbudzeniu u kogoś zaufania, a następnie wykorzystanie tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy lub innych składników majątku. Osoba wzbudzająca fałszywe zaufanie zwykle działa na jedną z ludzkich cech charakteru, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, takich jak: pycha i chciwość, ale też empatia i altruizm. Scam przybiera różne formy – począwszy od bezpośredniego wzbudzania zaufania poprzez kontakty osobiste, przez wysyłanie maili i tradycyjnych listów, po skomplikowane technicznie zabiegi z użyciem usług internetowych. (info. Wikipedia)

Głos Płońska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.